• עידו קלינברגר

מאגר מידע מקצועי ליועץ החברתי (מתעדכן)

עודכן: 11 באפר׳ 2021

[עדכון אחרון - 6/3/2021]


יועצים חברתיים יקרים,

בשנים הרבות שאנחנו פעילים בתחום, אנחנו אוספים ואוגרים ידע. הידע המקצועי הוא אחד הדברים שהכי עוזרים לנו להיות יועצים חברתיים מקצועיים ואפקטיביים. כזכור - ידע זה כוח.


אז מה חדש?? אנחנו מאמינים בכוח של הייעוץ החברתי, ושואפים לראות את השטח מתמלא ביועצים מעולים ששואפים לסטנדרט מקצועי גבוה. ולכן, החלטנו שאנחנו רוצים לחלוק הרבה מהידע שלנו אתכם. אספנו עבורכם הרבה מאוד מידע שימושי. ממאמרים ועד מדריכים פרקטיים לעבודת הייעוץ החברתי.

  • מוזמנים להשתמש, מוזמנים להפיץ.

  • התכנים מסודרים לפי סוגים.

  • אם יש טעויות או לינקים שלא עובדים - עדכנו אותו.

  • אם יש דברים שצריך להוסיף כאן לדעתכם - עדכנו אותנו.

  • המאגר ימשיך להתעדכן בתכנים ככל שאנחנו נמשיך לאסוף מידע חדש ועדכני.

לתשומת לבכם - כל הקישורים הם לאתרים המקוריים. אנחנו לא מאכסנים שום מידע אצלנו ולא אחראים לתכנים.


------

מסמכים של הרשות הממשלתית:


1. מדריך להכנת נספח חברתי, גרסה 2.0 התפרסם בשעה טובה (אפריל 2021)! אפשר לקרוא אותו כאן, באתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. (חדי העין יבחינו שגם היינו מעורבים בכתיבתו)

2. מי שמעוניין לקרוא את הגרסה הקודמת שלו (1.0), אפשר לראות אותה כאן.


3. הנחיות לעבודה חברתית למינהלות להתחדשות עירונית (נכתב בפועל על-ידי נועה אפיק שלנו) - ניתן לקרוא כאן.

למסמך יש גם כמה נספחים: ערכת הסברה לדיירים (מינהלת הת"ע רמת-גן, בהתבסס על ערכת ההסברה של מינהלת ירושלים), מצגת הסברה לתושבים (מינהלת הת"ע ירושלים), סילבוס מוצע לקורס תושבים בהתחדשות עירונית (מינהלת הת"ע אשדוד).


4. קובץ הנחיות לעבודה חברתית במתחמים - עבור יזמים. עם פרסומו נשמע לא מעט ביקורת על המסמך והוא הוסר מהאתר של הרשות הממשלתית. אפשר לראות אותו כאן באתר המינהלת להת"ע של חיפה.


5. התייחסות הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בנושא תמורות לדיירים - ניתן לקרוא כאן.


6. עקרונות לבניית נציגות דיירים - אפשר לקרוא כאן. יש גם שני נספחים - נוסח מומלץ להסמכת נציגות והתחייבות הדיירים והנציגים - שאפשר למצוא כאן, והמלצה לתכנית עבודה לנציגות דיירים - שאפשר למצוא כאן.

7. הרשות גם הוציאה מסמך שמדבר על מדיניות למפגשי דיירים ומפגשי נציגות במהלך תקופת הקורונה - אפשר לקרוא אותו כאן.


8. הממונה על פניות הדיירים - אל האתר שלה אפשר להגיע מכאן, להגשת פניה לממונה אפשר מכאן, ואפשר גם להתרשם מההחלטות של הממונה שהתפרסמו, ממש כאן.


9. רשימת המינהלות העירוניות - אפשר למצוא כאן, באתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.


10. רשימת המתחמים המוכרזים - גם מסלול מיסוי (יזמים) וגם מסלול רשויות - אפשר לראות את הרשימה כאן.


11. הסכמי מדף: נוסח מוצע להסכם פינוי-בינוי. כמובן לא מחליף ייעוץ משפטי, ולא מחייב. רק המלצה. אפשר לקרוא עליו כאן, ולהוריד אותו מכאן בפורמט שניתן לעריכה (word). להסכם הזה מצורף גם מדריך שמסביר איך להשתמש בו, אפשר למצוא אותו כאן.

12. הרשות פרסמה לאחרונה גם נוסח מוצע להסכמי חיזוק ועיבוי (כדוגמת תמ"א 38), הנה הוא כאן.

13. ואם כבר, אז גם נוסח מוצע להסכם התקשרות עם עורך דין הדיירים, אפשר למצוא כאן.


14. מדריך של זכויות דיירי הדיור הציבור בפרויקטי התחדשות עירונית - אפשר לקרוא אותו כאן.

15. דו"ח של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במגזר החרדי, אפשר לקרוא כאן.

16. תאמינו או לא, יש בארץ "התחדשות עירונית במודל חברתי". יש אפילו פיילוטים במימון המדינה (אנחנו אפילו מעורבים באחד כזה) - אפשר לקרוא על זה כאן.


15. ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין פרסמה החלטות שונות הנוגעות לייצוג דיירים ולמעורבות בהתחדשות עירונית. הרשות איגדה את ההחלטות הרלוונטיות - אפשר לקרוא אותן כאן.


16. מדריך הרשות להתחדשות עירונית לתמ"א 38 - אפשר לקרוא אותו כאן. ומדריך ספציפי לדיירים בפרויקט תמ"א 38/1 (כלומר חיזוק והרחבה של בניין קיים), ניתן למצוא אותו כאן.

17. מדריך לדיירים לקידום פרויקט פינוי-בינוי - אפשר למצוא כאן.


18. דו"ח התחדשות עירונית המסכם את התחום - הדו"ח משנת 2019, הדו"ח משנת 2018, הדו"ח משנת 2017, הדו"ח משנת 2016.


19. בשנת 2020 קם במשרד המשפטי צוות לבדיקת חסמים בהתחדשות עירונית. את הדו"ח שפרסם הצוות אפשר לקרוא אותו כאן.


------

מסמכים נוספים של הרשויות:


1. תדריך למנהלי פרויקטים במסלול רשויות - אפשר למצוא כאן, באתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. התייחסות לתכולת עבודה ותעריפים של היועץ החברתי - בעמוד 65.


2. מינהל התכנון - מדריך לבחינה ותכנון של התחדשות עירונית - אפשר למצוא כאן, באתר מינהל התכנון. התייחסות להיבט החברתי בעמוד 6.


3. תקן 21 (כלכליות פרויקטים של פינוי-בינוי) - את התקן הקיים ניתן לקרוא כאן, את הטיוטה המוצעת לתיקון התקן ניתן לקרוא כאן ואת קובץ האקסל הנלווה לטיוטת התקן המעודכן ניתן למצוא כאן.

4. רשות המיסים פרסמה החלטה שמאפשרת להחשיב קרן תחזוקה הונית כחלק מהתמורה לדיירים בפרויקטי פינוי-בינוי, כדי שיהיה אפשר להכיר בהן לצורכי מס. את ההחלטה אפשר לקרוא כאן.


------

אקדמיה:


בשנים האחרונות מצטבר הרבה מידע דרך עבודות אקדמיות שנכתבות על התחדשות עירונית. נכתוב על כך פוסט נפרד, בהמשך יופיע כאן הקישור.

בכל זאת, כללנו כאן את העבודות המובילות בתחום שאנחנו מכירים:


1. "היבטים חברתיים בפינוי-בינוי" - מסמך מכונן של הקליניקה האורבנית באוניברסיטה העברית. אפשר לקרוא כאן הסברים על כתיבתו ולקרוא את המסמך עצמו כאן.


2. אוניברסיטת תל-אביב, הפעילה קליניקה לדיור בהתחדשות עירונית שנסגרה בסביבות תחילת 2020, אך הספיקה לפרסם מודל לליווי דיירים במתחמי התחדשות עירונית, שאותו אפשר למצוא כאן.


3. מרכז הגר, העוסק בדיור, פרסם מסמך שימושי מאוד על אוכלוסיית הקשישים בהתחדשות עירונית, שנקרא "מבט אל אוכלוסיית הקשישים בהתחדשות עירונית" - אפשר לקרוא כאן.


------

מגזר שלישי:


1. עמותת מוזאיקה העוסקת בגישור, פרסמה מודל מפורט לאפיון צרכים של תושבי מתחמים וקהילות (המודל ששימש לפיתוח מודל העבודה של היועץ החברתי). ניתן לקרוא עליו כאן (בעמוד 67 בתוך קובץ מאמרים).


2. עמותת 'במקום' העוסקת בזכויות תכנון, פרסמה דו"ח מעניין ושימוש - "התחדשות עירונית - היבטים חברתיים בתכנון". לעמוד המתאר את המאמר - לחצו כאן. את המאמר עצמו אפשר למצוא כאן.

3. עמותת במקום גם ביצעה פיילוט של מיפוי חברתי של מתחם פינוי-בינוי. לעמוד המתאר את הפרויקט לחצו כאן, את המסמך עצמו אפשר למצוא כאן.


-------


מה עוד צריך להופיע כאן?? יש לכם הצעה? כתבו אלינו ל-office@streetlight.co.il

124 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול