ההתחדשות העירונית בישראל מבוססת על השוק הפרטי, לכן  הגוף היזמי עומד במרכז התהליך.  

 

למרות הנסיון המצטבר, יזמים רבים לא מצליחים לפתח יחסי אמון ושיתוף פעולה עם הדיירים, ונתקלים בהרבה התנגדות, דיירים סרבנים, עיכובים ופגיעה ברווחים.

יזמים ומארגנים

יזם, יזמים, מארגנים, התחדשות עירונית

המנוע מאחורי פרויקטים של התחדשות עירונית הוא היזם, אשר עליו מוטלת העבודה המורכבת של העבודה עם הדיירים. עבודה זו מתאפיינת לעתים קרובות בהשקעה אדירה של תשומת לב, קושי רב, עיכובים וקבלת ביקורת חריפה מצד הדיירים.

 

פיתוח אסטרטגיה חברתית בחברה היזמית יכול לסייע בייעול וניהול אפקטיבי יותר של קשרי הדיירים, הסרת חסמים, הפחתת התנגדויות, שיפור התמורה לדיירים והגברת התחרותיות, שיפור הכלכליות, שיפור התוצרים התכנוניים ושיפור חוויית הלקוח.

בכוחה של אסטרטגיה חברתית נכונה להפוך את הפרויקטים לכלכליים יותר ומוצלחים יותר עבור כל המעורבים.

שירותינו ליזמים ומארגנים

ייעוץ וליווי לפיתוח אסטרטגיה חברתית


לכל חברה יזמית יש את שיטות העבודה שלה. השיטה היא נגזרת של הנסיון המצטבר בתחומי התכנון, הכלכלה וההתארגנות של פרויקטי התחדשות עירונית. אך מרבית החברות היזמיות לא מחזיקות ביועץ חברתי ואינן מנוסות בשימוש בשיקולים חברתיים בעיצוב שיטות העבודה. פיתוח אסטרטגיה חברתית הוא תהליך שמטרתו לשפר את תהליכי העבודה בחברה היזמית ולהתאימם לתהליכים החברתיים המתרחשים בשטח ולסטנדרטים של עבודה חברתית ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית. התהליך הוא תהליך ייעוץ ממוקד, המבוסס על תכנית עבודה שנבנית יחד עם החברה היזמית ומאושרת על-ידי בכיריה. העבודה היא עם דרגי הניהול ודרגי השטח, במטרה להשאיר את הידע אצלכם בחברה ולהפחית את התלות בייעוץ חיצוני. על פיתוח אסטרטגיה חברתית להתחדשות עירונית - קראו בהרחבה כאן.
בנק שעות ייעוץ


רבים מלקוחותינו הותיקים, משריינים לעצמם תקציב ייעודי לשימוש בשירותים המגוונים שלנו. לעתים קרובות עולה סוגיה חברתית, קהילתית או פרויקטאלית שמצריכה מחשבה ואף סיוע חיצוני. במקרים רבים אנו נקראים לסייע במקרים כאלה - להנחיית מפגש תושבים מתוח, לטיפול במחלוקת פנים-ארגונית, לגישור מול בעל תפקיד עירוני, לכתיבת חוו"ד על סוגיה מקצועית וכיו"ב. בנק שעות משוריין מאפשר לכם להזמין מאתנו מגוון שירותים בהתקשרות מוגדרת מראש. התשלום לפי ביצוע.
הכשרה מקצועית לדרג מקצועי וניהולי


בחברות יזמיות רבות נעשים מאמצים להטמיע חשיבה חברתית בתהליכי העבודה. לא תמיד הדרג הניהולי מבין את חשיבותה ולא תמיד הדרג המקצועי יודע להשתמש בה. חברי צוות STREETLIGHT העבירו אלפי שעות הדרכה לאנשי מקצוע כל מגוון התחומים הקשור להתחדשות עירונית, במגוון נושאים כגון: תכנון חברתי וקהילתי, גיוס פעילים והפחתת התנגדויות, עבודה מול רשויות, תקשורת אפקטיבית בצוות התכנון, ייעוץ חברתי, אסטרטגיה חברתית בהתחדשות עירונית, עבודה קהילתית וכיו"ב. קהלי היעד שלנו עד היום מגוונים וביניהם: תושבים, נציגים, ראשי אגפים בעיריות, שופטים, יועצים חברתיים, עורכי דין, מתכננים ואדריכלים, בעלי תפקידים עירוניים, עובדי חברות יזמיות ועוד.
ליווי והדרכה מקצועית


הידע המצטבר בתחום העבודה החברתית בהתחדשות עירונית הולך וגדל. הרבה דברים נלמדו בשנים האחרונות, ולמרות כך חברות יזמיות משקיעות כסף וזמן רב בהמצאת מחודשת של הגלגל. הצוות הבכיר של STREETLIGHT מעניק ייעוץ והדרכה מקצועית למנהלים ולדרגי שטח בחברות יזמיות. מטרת הליווי היא סיוע בפתרון סוגיות מהשטח, סיוע בהגדרת של תהליכי עבודה נכונים, פיתוח כלי עבודה עם תושבים וכו'. הייעוץ ניתן במסגרת מפגשים קבועים או במסגרת משתנה, לפי הצורך.
ייעוץ חברתי במתחמי התחדשות עירונית


רשויות התכנון דורשות כיום את כתיבתו של נספח חברתי בכל מתחם התחדשות עירונית (פינוי-בינוי). כמו-כן, כל פרויקט במסלול רשויות מחייב העסקה של יועץ חברתי לכל אורך הפרויקט, לכתיבת הנספח, ליווי הארגנות הדיירים, ליווי והדרכה לנציגות, ניהול תהליכי שיתוף הציבור וחברות קבע בצוות התכנון. הרשות להתחדשות עירונית ממליצה ליזמים לפעול בדרך דומה ולהעסיק יועץ חברתי לכל אורך הפרויקט. נוכחותו של יועץ חברתי במתחם התחדשות עירונית יכולה לא רק לשפר את הערך החברתי והקהילתי של הפרויקט, אלא גם לשפר את הערך היזמי, הכלכלי והעירוני. אחרי נסיון מצטבר של שנים ועשרות פרויקטים, הצוותים של STREETLIGHT מבצעים ייעוץ חברתי בפועל במתחמי פינוי-בינוי ברחבי הארץ, עבור רשויות מקומיות ועבור יזמים. היועצים החברתיים ואנשי השטח של STREETLIGHT נבחרים בקפידה מתוך מגוון המתעניינים ובוגרי ההכשרות שלנו, ומקבלים הדרכה מקצועית שוטפת לכל אורך העבודה. הפרויקטים זוכים לניהול ובקרה מקצועית של יועצים חברתיים בכירים לכל אורך הדרך. ​על ייעוץ חברתי במתחמי התחדשות עירונית - קראו בהרחבה כאן.
גישור ובניית הסכמות


פרויקטים רבים בעלי חשיבות עירונית נתקעים ומתעכבים בשל קשיי תקשורת ומחלוקות בין הגופים השונים - הדיירים, הנציגות, היזם, אנשי המקצוע והגורמים העירוניים. התערבות גישורית ותהליכי בניית הסכמות הם אפקטיביים מאוד בהסרת חסמים ובגיבוש הסכמות ושיתוף פעולה. על גישור ובניית הסכמות - קראו בהרחבה כאן.
פיתוח קהילתי במגדלי מגורים


עבור אנשים רבים, תהליך ההתחדשות מגיע לסיומו עם אכלוס המבנים החדשים. אך עבור כל הדיירים שיגורו שם - זהו שלב קריטי בתהליך. המחקר מהעולם, וגם הנסיון מהארץ, מלמדים כי דיירי המגדלים לרוב לא מצליחים להקים קהילה פורחת ומשגשגת בין כותלי המגדל, ובפרט החיבור בין התושבים הותיקים של המתחם לבין הרוכשים החדשים איננו טריוויאלי. איכות החיים במגדל מגורים, כמו בכל בית משותף, נגזרת מיכולתם של השכנים לאמץ קווים מנחים מוסכמים לחיי שכנות וקהילה. בפועל, זה לא תהליך שמתרחש באופן עצמאי. צוותי STREETLIGHT עומלים כיום על פיתוח מודל של בינוי קהילה במגדלי מגורים. המודל ניתן ליישום בכל מגדל מגורים. על בינוי קהילה במגדלי מגורים - קראו בהרחבה כאן.