גישור ובניית הסכמות בהתחדשות עירונית

תהליכי התחדשות עירונית הם בעצם תהליך משא ומתן ענקי, שאורך שנים ומשתתפים בו ערב רב של גורמים פרטיים, עסקיים מקצועיים וציבוריים. הפרויקטים הם מורכבים מאוד, ולכן לעתים קרובות ערך רב נופל בין הכסאות בשל חוסר סינרגיה והיעדר של תקשורת אפקטיבית בין הגורמים השונים.

 

אך בתוך המורכות חבוי הפוטנציאל האדיר של עבודה משותפת ויצירתית של אנשים רבים – מראשון אנשי המקצוע ועד אחרון התושבים. כיצד ניתן למצות את הפוטנציאל הזה ולייעל במידה רבה את התועלת והרווח בפרויקטים כאלה?

כניסה של גורם ניטרלי, צד שלישי, יכולה לשפר מאוד את תפקוד הפרויקט, להפחית מחלוקות, ולהגדיל את התועלת לכל המעורבים.

STREETLIGHT מחזיקה כיום בנסיון חסר תחרות בניהול הליכי גישור ותהליכי בניית הסכמות בתהליכי התחדשות עירונית - באחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

עיגול אנשים.png

אנשים וגופים רבים פונים אלינו בשאלות - על סרבנים, מתנגדים וסכסוכים ושואלים מה ניתן לעשות כדי להגיע להסכמות. הנה כמה דוגמאות:

כיצד ניתן להביא מתחמים מסוכסכים ומפולגים למצב של הסכמה על עתידם?


מאחורי כל מתחם מפולג, ישנו סיפור של מחלוקת. המחלוקת סובבת סביב אחת משתי סיבות - סיבה עניינית (תמורות, שטחים, החלטה תכנונית, זהות היזם וכיו"ב), או סיבה תהליכית (יחסים לא טובים בין אנשים, הסטוריה של הדרה, מחלוקת בין-אישית וכיו"ב). אך המציאות במתחמי התחדשות עירונית, הוא שפוטנציאל ההצלחה ופוטנציאל הנזק - שניהם גדולים מאוד. ולכן, בעזרת תהליך מסודר ויעיל של בניית הסכמות, בהנחיית מגשר מומחה, יכולים להביא לשיפור היחסים במתחם והסכמה על הנושאים הקונקרטיים הדרושים ע"מ להביא את המתחם להסכמה.
כיצד ניתן לעבוד עם דיירים מתנגדים בצורה שמועילה לפרויקט כולו?


בניגוד לצורה שלעתים מציירים אותם - דיירים שמתנגדים לפרויקטים הם ברובם המכריע לא דיירים סחטנים. הסיבות להתנגדות נובעות לרוב מאחד משני מקרים - התייחסות לתמורות המוצעות להם, או התייחסות לתהליך של פרויקט ההתחדשות שפגע בהם באיזו דרך. בעזרת הליך גישור מול דיירים אלה, ניתן לשפר את התייחסות הפרויקט והדייר המתנגד זה לזה, לשפר את התועלת לכל המעורבים, ולהביא בזמן קצר להסכמה ואף לשיפור במענה הניתן למעורבים בסכסוך. דיירים סרבנים, אגב, הם רק דיירים שבית-המשפט הכריז עליהם כ'סרבנים', אחרי הליך משפטי.
כיצד ניתן לצמצם משמעותית התנגדויות ודיירים סרבנים כבר בשלבים מוקדמים?


חילוקי דעות ומתחים אישיים קיימים כמעט בכל פרויקט. כאשר אלה לא מטופלים נכון בשלב מוקדם, הם עלולים לצמוח לסכסוכים חריפים הגורמים נזק לאיכות החיים של המעורבים ולמתחם כולו. ניהול נכון של שיתוף הפעולה בין הדיירים לבין עצמם, לבין הנציגות שלהם ולבין היזם והגופים המקצועיים, הוא המפתח לשיתוף פעולה פורה שמניב תועלת לכולם. לכן יש לנהל את הקשר בין הגורמים השונים באופן פעיל, תוך התכוונות לטיפול בכל מחלוקת בשלב מוקדם ככל האפשר. מחלוקות שאינן מטופלות נוטות לגדול ולהחריף עם הזמן - ולטפל בהן בדיעבד לעתים קשה הרבה יותר.
מה הנסיון של STREETLIGHT בהליכי גישור בהתחדשות עירונית?


אנחנו ב-STREETLIGHT מנהלים הליכי גישור ותהליכי בניית הסמכות, בתחום ההתחדשות העירונית, בנסיון מצטבר של מעל ל-14 שנה. מטרתם של תהליכים אלה הם להביא את המעורבים בפרויקטים להתקדם ולפעול בהסכמה - בצורה שנותנת מענה מיטבי לכל המעורבים. הצדדים המעורבים בהליכי הגישור שלנו הם כל הגורמים המעורבים בתהליכי ההתחדשות העירונית - החל מדיירים, נציגי דיירים, עורכי דין, יזמים, אדריכלים וצוותי התכנון, חברי ועדות התכנון, מהנסי ערים, ראשי ערים וכו'. הליך גישור ותהליך בניית הסכמות ניתן לבצע בכל שלב בתהליך - מהרגעים הראשונים של ההתארגנות, דרך תהליכי התכנון וההתנגדויות, חתימה על חוזים, לפני ואחרי תביעת דיירים סרבנים, ואף בשלבי המימוש והאכלוס. ניתן לפנות אלינו להתייעצות ראשונית ללא עלות.
הפרויקט תקוע בגלל סכסוך - מה עושים?


פרויקט התחדשות עירונית מחייב הסכמה רחבה, בין הרבה מאוד אנשים (תושבים, אנשי מקצוע, ובעלי תפקידים). לעתים קרובות, כמעט בכל פרויקט, ההתקדמות נעצרת בגלל מחלוקות בין אנשים. הליכי גישור ובניית הסכמות הם הליכים ממוקדים ויעילים, שמטרתם לסייע לצדדים להגיע להסכמה, בזמן מיטבי ותוך שימור התועלת לכל המעורבים. ניתן לפנות אלינו להתייעצות ראשונית ללא עלות.
למה גישור?


גישור הוא הליך זריז, זול ויעיל מאוד בסיוע לצדדים במחלוקת להגיע להסכמות. השימוש בהליכי גישור בתהליכי התחדשות עירונית הם אפקטיביים מאוד בסיוע בקידום הפרויקטים בצורה שנותנת את המענה המיטבי לכל המעורבים. ניתן לפנות אלינו להתייעצות ראשונית ללא עלות.